• Mütefekkir ve Mutasavvıf Yazar

  • Ölçün doğruluk olsun, aleyhinde dahi olsa doğruyu söylemekten çekinme.

  • Sâmiha Ayverdi

  • Sâmiha Ayverdi

  • Haksız olduğun bir mes’elede, haklı olduğuna kendini inandırmaya çalışma.

Copyright 2024 - fakir@fenomen.org

AYVERDİ ENSTİTÜSÜ

 

Sâmiha Ayverdi Hanımefendi’nin 1993’de gerçek âleme intikalinin ardından, Türk kültür hayatına maddi mânevi sayısız hizmetleri olan ve âdetâ bir sacayağı oluşturan “Ayverdi üçlüsünün” eserlerini ebedîleştirmek üzere, Kubbealtı bünyesinde bir Enstitü kurulması kararlaştırılmıştır.

Bu enstitü ilk yıllarda Çemberlitaş’daki vakıf merkezinde çalışmaya başlamış; 2009’dan itibâren ise 1939 yılından bu yana Ekrem Hakkı Ayverdi’nin evi olarak kullanılan Fevzipaşa Caddesi’ndeki binada çalışmalarına devam etmiştir.

Enstitünün başında, 1957’de hocası Nihad Sâmi Banarlı vâsıtasıyla Sâmiha Ayverdi ile tanışarak Fetih Cemiyeti’nde çalışmaya başlayan ve daha sonraları da bizzat yazı işlerinde kendisine asistanlık yapan Aysel Yüksel bulunmaktadır.

Ayverdi Enstitüsü zengin bir arşiv oluşturmakla kalmamış bir yandan da Sâmiha Ayverdi’nin henüz gün ışığına çıkmamış eserlerini yayına hazırlamaya devam etmektedir. Bu çalışmalarda Aysel Yüksel’e 1996 yılından beri Zeynep Uluant yardım etmekte olup kendisi 2009’dan itibaren Kubbealtı’nın kurucu üyesi sıfatıyla çalışmaktadır.

Ayverdi Ailesi hakkında yaptığınız her türlü araştırmada enstitümüzü arayarak destek alabilirsiniz.

Taleplerinizi enstitümüzün internet adresine adınızı soyadınızı, okulunuzun adı ile tez konunuzu ve çalışmalarınızı açıklayan bir e-posta göndererek bizlere iletebilirsiniz.

Tel: 0212 521 19 95

e-posta: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

f t g m